BĚŽKY


Šumava patří k vyhledávaným běžeckým terénům. Je zde přes 400 km upravovaných tratí, které vedou v nádherné, místy ještě nedotčené přírodě, která se dříve nacházela za "železnou oponou".

Nejsou zde častá strmá stoupání, ani nebezpečné sjezdy. Nehrozí zde pád do údolí, ani laviny, a většina tras prochází lesem, který chrání před větrem  a nepřiznivým počasím.

Z některých vyhlídek je možno přehlédnout takřka celou Šumavu, a za pěkného počasí jsou z mnoha míst vidět i Alpy ...

Je možno si projet závodní okruhy v lyžařském areálu Zadov, kde trénuje naše nejlepší běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová

 

Upravené stopy v okolí Březníku

 

Lesní průsek u sedla "V srnčím"

Z penziónu je možné vyrazit na běžky takřka do celé Šumavy. Pokud je u nás dostatek sněhu, což je zaručeno na 100% během ledna a února, je možno vyrazit na běžkách rovnou ze dveří apartmá. Začátečníky potěší výlet nádherně zasněženými lesními průseky na Michlovu Huť, Šeravu, Kubovu Huť nebo na Brložské jezírko. Při slunečném počasí lze z Alpské Vyhlídky pozorovat vrcholky rakouských Alp.

Upravované stopy začínají kousek od nás, v okolí Kubovy Hutě a Šeravy, nebo od sezóny 2004 již na Michlově Huti..

Zdatnější turisté se mohou vypravit rovněž přímo od hájovny na Šindlov - již po cestě narazíte na pěkné strojově upravené běžecké stopy. Ze Šindlova lze podniknout výlet na Nové Hutě, Pláně nebo na opačnou stranu, do Borové Lady a Knížecí Pláně. Běžkařští nadšenci si mohou vychutnat závodní okruhy na Zadově, nebo mohou podniknout celodenní okružní výlet z Hájovny na Kvildu, pramen Vltavy, Březník, Modravu, Horskou Kvildu a Zlatou Studnu, vše po perfektně upravených stopách, s dostatečným počtem bufetů a hospůdek :-))

Pokud není dostatek sněhu, lze autem dojet na některé východisko běžeckých tratí, například na Borovou Ladu, Nové Hutě, Pláně, Kvildu, Filipovu Huť nebo Modravu. I přes nepříznivé podmínky na místních silnicích dojedete kamkoliv do 45 minut. Jsou zde četná placená parkoviště (cca 60 Kč). Nezapomeňte však na zimní pneumatiky, na těch letních můžete mít problémy už s výjezdem na hlavní silnici ...

 

Z Vimperka do Nových Hutí, Šindlova, Borové Lady a Kvildy jezdí autobus, kterým se například můžete vrátit ke svému autu, abyste se nemuseli vracet stejnou cestou zpět.

 

Z nádraží, které je pouze 300 m od hájovny, lze pohodlně dojet vlakem na Kubovu Huť, kde jsou také upravené kratší okruhy, nebo, pokud si s sebou vezmete cestovní pas, můžete jet ráno v 9 hodin vlakem přes Volary do Nového Údolí. Zde přejdete přes celnici do Německa. Od německé celnice již vedou strojově upravené, výborně označené okruhové trasy přes Haidmühle do krásných lesů v okolí kopce Haidel, na kterém je unikátní dřevěná rozhledna s nádherným výhledem. V půl čtvrté v Novém Údolí nastoupíte zpět do vlaku, a v 17 hodin jste zpět na hájovně.

Vlakem můžete také navštívit oblast Stožecka a Novopecka, kde jsou rovněž krásné upravované terény, a v porovnání s oblastí Kvildy a Modravy je zde velmi málo lidí.


zpět běžky sjezdovky sáňkování bruslení